One Two
Sie sind hier: Startseite Program

Program

TSK 16: PROGRAM
March 2
10.00 – 17.00: workshops
19.00: Icebreaker party
March 3
8.30: Conference desk open
9.00 Welcome
9.15: BEN LAURICH, JANOS URAI, CHRISTOPHE NUSSBAUM: Microstructures in tectonically deformed Opalinus Clay: Geometry and evolution of Scaly Clay in the Main Fault, Mont Terri Underground Research Laboratory (CH).
9.35: RUTH KEPPLER, JAN H. BEHRMANN, MICHAEL STIPP: Texture-related anisotropy of eclogites and blueschists from Syros (Greece).
9.55: JOLIEN LINCKENS, GERNOLD ZULAUF, JÖRG HAMMER: Experimental deformation of coarse grained rock salt to high strain.
10.15: DAVOOD M. YOSEFNEJAD, THORSTEN J. NAGEL, NIKOLAUS FROITZHEIM: Application of three-dimensional modelling: a case study from the Val de Ruz area (Jura Mountains).

10.35 – 11.15: Coffee break, posters
11.15: KLAUS REICHERTER, JACK MASON, IOANNIS PAPANIKOLAOU, SILKE MECHERNICH, SASCHA SCHNEIDERWIND: Slow normal faults on Crete: Fault structure and deformation rates.
11.35: SILKE MECHERNICH, JACK MASON, KLAUS REICHERTER, IOANNIS PAPANIKOLAOU, TIBOR DUNAI: Slip history of the Pisia fault segment (Gulf of Corinth) based on bedrock fault scarp analyses.
11.55: NEWDESKARL SAINT FLEUR, NATHALIE FEUILLET, RAPHAËL GRANDIN, ÉRIC JACQUES, JENNIFER WEIL-ACCARDO, YANN KLINGER: Seismotectonics of southern Haiti: A new faulting model for the 12 January 2010 M7 earthquake.
12.15: KARSTEN KUHNERT, HEMIN KOYI, NIKOLAUS FROITZHEIM: The effect of an inherited basement ramp on the formation of a fold-and-thrust belt.

12.35 – 14.00: Lunch break
14.00: HANNAH POMELLA, BENEDETTA ANDREUCCI, ULRICH BURGER, MATTEO MASSIRONI, ANDREAS TÖCHTERLE, MASSIMILIANO ZATTIN, BERNHARD FÜGENSCHUH, THOMAS KLOTZ: (U-Th)/He and fission-track analyses along the Brenner Base Tunnel: sector Periadriatic fault System.
14.20: GERRIT OBERMÜLLER, FLORIAN POHL, FRANK TOMASCHEK, ALEXANDER HEUSER, NIKOLAUS FROITZHEIM, DARIO SCIUNNACH, OLIVER SCHRÖDER: Permian detachment faulting and syntectonic magmatism in the Orobic Alps, Italy, constrained by LA-ICP-MS U-Pb zircon dating.
14.40: KATHRIN FASSMER, GERRIT OBERMÜLLER, THORSTEN J. NAGEL, FREDERIK KIRST, NIKOLAUS FROITZHEIM, SASCHA SANDMANN, IRENA MILADINOVA, RAÚL O.C. FONSECA, CARSTEN MÜNKER: Coherent vs. non-coherent subduction of ophiolite complexes – new insights from the Zermatt-Saas Zone (ZSZ) in the Western Alps.
15.00: SEBASTIAN WEBER: The tectono-metamorphic evolution of a continental slice in the Trockener Steg area adjacent to the Theodul Glacier, Swiss Alps, Zermatt.
15.20-16.20: Poster short presentations (2 min/Poster)

16.20-18.00: Poster Session and coffee

19.00: Conference Dinner

March 4
9.00: STEFAN M. SCHMID, DANIEL BERNOULLI, BERNHARD FÜGENSCHUH, NEVEN GEORGIEV, ALEXANDRE KOUNOV, LIVIU C. MATENCO, ROLAND OBERHÄNSLI, JAN PLEUGER, SENECIO SCHEFER, KAMIL USTASZEWSKI, DOUWE VAN HINSBERGEN: A compilation of tectonic units of the Alpine collision zone between Alps and Western Turkey (invited talk).
9.40: DRAŽEN BALEN, IVA LIHTER, BRUNO TOMLJENOVIĆ, HANS-JOACHIM MASSONNE: Microtectonic and geothermobarometric constraints on Alpine metamorphism of low-grade schists from the Slavonian Mts., Croatia.
10.00: GEORG LÖWE, KAMIL USTASZEWSKI: Extension along a former plate boundary: The Sava Zone (internal Dinarides) – Postcollisional exhumation of metamorphic core complexes.

10.20-11.00: Coffee break, posters

11.00: IRENA MILADINOVA, SASCHA SANDMANN, NIKOLAUS FROITZHEIM, THORSTEN J. NAGEL, MARIAN JANÁK, NEVEN GEORGIEV, CARSTEN MÜNKER, RAÚL O.C. FONSECA: Late Cretaceous eclogite in the Eastern Rhodopes (Bulgaria): a link between the Rhodope Metamorphic Complex and the Sredna Gora volcanic arc.
11.20: NIKOLAUS FROITZHEIM: Three orogenies in the Rhodopes
11.40: SILVIU-O. MARTHA, WOLFGANG DÖRR, JOLIEN LINCKENS, BASTIAN WIESENBACH, GERNOLD ZULAUF: Structural and U-Pb zircon data from the Asterousia Crystalline Complex of central Crete: Insights on the evolution of the Eastern Mediterranean.

12.00-13.30 Lunch break

13.30: DERYA GÜRER, DOUWE VAN HINSBERGEN, LIVIU MATENCO, FERNANDO CORFU: Restoring the dynamics of a Neotethyan paleo-plate surrounded by subduction zones: clues from the tectonic evolution of the Ulukışla (fore)arc basin, southern central Anatolia.
13.50: MICHAEL STIPP, PETER APPEL, KATRIN KRAUS, ALINA FRIEDRICH, SANDRA BERGER, CARL-HEINZ FRIEDEL: Timing of deformation and metamorphism in the Eckergneiss Complex (Harz Mountains, N-Germany).
14.10: THORSTEN NAGEL, KATHRIN FASSMER, NIKOLAUS FROITZHEIM: The basement complex of the Greenland Caledonides.

14:30 -16.00: Discussion:
---Perspectives of structural geology and tectonics
---Planning of next TSK

16:00 - 18:00: Opportunity to visit the Minerological Museum

March 5
Departure for field trip: 9.00
March 6
Return from field trip to Bonn main station: 17.30

 

List of posters

BALLING, PHILIPP, BRUNO TOMLJENOVIĆ, KAMIL USTASZEWSKI: Along-strike shortening variations across the external Dinarides quantified by means of balanced cross-sections.

Degen, Thomas Johannes: An exotic, Polyphase deformed thrusted slice sheared into rocks of the stora Le-Marstrand Terrain, Tjuvkils Huvud (SW Sweden)


DI ROSA, MARIA & MARRONI, MICHELE: Early stage of exhumation for the continental crust in collisional setting: the case history of the Corte Units (Alpine Corsica).


DÜPMEIER, MARTIN, SÖREN THOLEN, REINER KLEINSCHRODT, NIELS NOACK: Titanium-in-quarz geothermometry on metamorphic rocks oft he Ivera-Verbano-Zone, NW Italy.


FISHER, NICK & SOPHIE KÖNIG: Mapping and structural interpretation of thrust slices of Upper Allochthon, being emplaces into Middle Allochthon units, Northern Fjällfjäll Window, Northern Caledonides, North Sweden.


GÜRER, DERYA, FREDERIK KIRST, DOUWE VAN HINSBERGEN: Extensional exhumation of the Afyon high-pressure metamorphic belt along the regional Ivriz detachment, southern central Anatolia.


HASSAN, G.S.: Seismological and geophysical studies around Cairo area, Egypt.


HENNEBERG, MAREIKE, MICHAEL MERTINEIT, BERND LEISS, JÖRG HAMMER, MICHAEL SCHRAMM, JOLIEN LINCKENS, GERNOLD ZULAUF: Microstructures and textures of naturally deformed rock salt from the Gorleben salt dome, Northern Germany.


KIRST, FREDERIK: Tectonic evolution of the Internal Western Alps: models, ideas, opinions.


KLOTZ, THOMAS, HANNAH POMELLA, ULRICH BURGER, BERNHARD FÜGENSCHUH: Fault kinematics and differential uplift in the kink area of the Periadriatic fault system south of the Tauern Window.#


KNEUKER, TILO, STEFFEN JAHN, JÖRG HAMMER, GERNOLD ZULAUF: Microstructures and geochemistry of faulted clay rocks: First results and constraints on deformation mechanisms.


KÖTT, ANNE & MICHAEL ROGALL: Massenbewegungen in südwestlichen Taunus – Einfluss von Tektonik und Trennflächengefügen.


KÜHN, REBECCA, GHISLAIN TRULLENQUE, MORGANE DOUEZY, BERND LEISS: Folding mechanisms and fold kinematics within marble lenses from the axial zone of the eastern Pyrenees deduced from textural and microstructural characterization.


KURZAWSKI, ROBERT, MICHAEL STIPP, RALF DOOSE, DETLEF SCHULTE-KORTNACK: Triaxial testing of marine sediments from offshore Costa Rica – Investigating forearc strength (IODP Expeditions 334 and 344).


MALEKI, SASAN, FERNANDO CORFU, SAEED ALIREZAEI, ALI ASGHAR CALAGARI, KAMAL SAIHCHESHM, FARIBOURZ BANIADAM: Tectonic setting and zircon U/Pb age of plutonic units in the Central Urmieh-Dokhtar magmatic belt, Iran.


MCCANN, TOM & LAURA BÜHRING: The Campo de Gibraltar Complex, Southern Spain – revising the stratigraphic units.
OSWALD, PATRICK, ANNA-KATHARINA SIEBERER, HUGO ORTNER: Building a thrust belt with buckle folds: The Northern Calcareous Alps.


PLEUGER, JAN, ALBRECHT VON QUADT, DANIELA GALLHOFER, NEIL MANCKTELOW: LA-ICP/MS U-Pb zircon ages of porphyritic dykes from the Sesia-derived Insubric mylonite belt (Piemonte, Italy).


PRINZ, LINDA, TOM MCCANN, ANDREAS SCHÄFER, SVEN ASMUS, PETER LOKAY: Syn- and post-depositional sand bodies in the Miocene-age Frimmersdorf Seam (Garzweiler II open-cast mine), Germany: faulting and sedimentation.


REICHERTER, KLAUS, JOCHEN HÜRTGEN, THOMAS SPIES, JÖRG SCHLITTENHARDT: A paleoseismic database of Germany and adjacent regions.


RÜTTERS, SOPHIA & TOM MCCANN: Tectonic controlled marine sedimentation within the SW corridor of the Vera Basin (SE Spain): mixed clastic-carbonate shelf systems.


SANDMANN, SASCHA, THORSTEN J. NAGEL, NIKOLAUS FROITZHEIM, KAMIL USTASZEWSKI, CARSTEN MÜNKER: Late Miocene to Early Pliocene blueschist from the Yuli Belt in Taiwan and its exhumation by forearc subduction.


SCHMITZ, BENJAMIN & KAMIL USTASZEWSKI: The Shkodër-Peja fault and its role in Neogene tectonics of the Dinarides-Hellenides transition zone.


SCHNEIDERWIND, SASCHA, JACK MASON, IOANNIS PAPANIKOLAU, KLAUS REICHERTER: Multiparametric interpretation of paleoseismic trench stratigraphy and trench logging using terrestrial laser scanning and GPR.


SCHNEIDERWIND, SASCHA & KLAUS REICHERTER: Tidal Notches as a key to paleoseismic history? – The geometry of Holocene sea level indicators from Parachora Peninsula, central Greece.


STIPP, MICHAEL, B. LEISS, J.H. BEHRMANN: Large sediment strength differences across the Nankai forearc offshore SW-Japan caused by small differences in composition and texture.


TOMASCHEK, FRANK, CHRIS BALLHAUS, ALEXANDER HEUSER, THORSTEN GEISLER: Vein opal from Lesvos (Greece): U-Pb dating of extensional tectonics?


USTASZEWSKI, KAMIL, NORBERT KASCH, CHRISTINA ZINKE, PAYMAN NAVABPOUR: The reactivation potential of preexisting basement fractures and its role on the design of a hot dry rock geothermal reservoir in the Mid-German Crystalline Rise (central Germany).


VOIGTLÄNDER, ANNE, KERRY LEITH, MICHAEL KRAUTBLATTER: Observation of fracture growth and crystal lattice strains during tensile failure of metamorphic rock.


WEBER, SEBASTIAN & RAUL MARTINEZ: Olivine dissolution kinetics in partially closed and closed batch reactors.
WEISMÜLLER, CHRISTOPHER, KLAUS REICHERTER, JOCHEN HÜRTGEN: Morphometry of ruptured pebbles: A case study from Carboneras, Almeria (southern Spain).
 

 


 

Artikelaktionen